Do světa s vypínači z porcelánu

Neveklov – Porcelánové vypínače a zásuvky už zase frčí! Vyrábí je ve firmě Mulier v Neveklově u Benešova. Zavedení originální produkce obnáší dobrý nápad, pět let vývoje téměř čtyři miliony investic, a hlavně touhu uspět.

Neveklov je menší a nenápadné středočeské městečko. Málokdo ale tuší, že zde ručně vyrábí unikátní porcelánové vypínače a zásuvky. Malá továrnička peče porcelán teprve rok. Ale všichni už tady mají plné ruce práce a zakázky stále přibývají. Vypínače a zásuvky nekončí jen v českých domácnostech a firmách, expedují se i do zahraničí.

Vysněné „dítě“

Firma Mulier je vlastně vysněné „dítě“ keramičky Lucie Javůrkové (29) a jejího partnera Davida Richtera (31). Když před šesti lety rekonstruovali byt, Lucka se nemohla smířit s vypínači z plastu. Řekla si, že přece nebude těžké si vyrobit jiné. Lehce se řekne, hůř vyrábí. Použitá keramika praskala, měnila velikost a tvar. Co teď? Vytrvat a začít znovu. Volba padla na porcelán. I tady museli začínající podnikatelé sami postupně přicházet na různé postupy a technologie, nebylo se kde učit. Lucka přitom zároveň pracovala v obchodě. David pracoval na počítačích jako IT. Každý den po práci zkoušeli a testovali. Pokus omyl…………….

Až po 5 letech

Jak na to zjistili až po dlouhých pěti letech a „lehčí“ byli o téměř čtyři miliony. Pro oba bylo nesmírně důležité, že se obklopili lidmi, kteří je povzbuzovali a podporovali. Výsledky svého snažení představili na loňské podnikatelské soutěži Rozjezdy. V celorepublikovém kole zvítězili u diváků.

A teď termostat

A mohlo se začít s výrobou. Ze dvou zaměstnanců, kteří byli zároveň majitelé, jich je nyní šest a z minidílničky se před rokem přesunuli na náměstí v Neveklově. Jestli si myslíte, že tím Luččino a Davidovo snažení končí jste na omylu. Na řadu přichází keramický termostat…